КОНКУРС СТІННІВОК

29 вересня 2016 року Кременчук святкував 445-у річницю з дня свого заснування та 73-у річницю звільнення від фашистських загарбників.  У цей же день виповнилося 150 років із дня народження М.С. Грушевського, українського політичного діяча, першого Президента України, історика, літературознавця, письменника.

До цих знаменних дат кафедра українознавства організувала виставки-конкурси студентських стіннівок «За мир і свободу, за Кременчук!» та «Титанічна постать на ниві української історії».

У заходах взяли участь студенти гр. ДЗ-14-1, ФІЛ-14-1,2, ЕМХ-14-1, ЕМХ-14-2, ЕМХ-15-1, МБ-15-1, ТТ-15-1, ДЗН-15-1, І-15-1.

Переможцями конкурсу стіннівок «За мир і свободу, за Кременчук!» визнані гр. ЕМХ-14-2 (Лікенцан Денис, Жиляєв Олександр), ДЗН-15-1 (Замислова Діана).

У конкурсі стіннівок «Титанічна постать на ниві української історії» перемогли гр.АК-14-1 (Остріковська Дар’я), ЕМХ-14-2 (Новіков Юлій, Гулий Богдан).

 

 

145 років від дня народження

Лесі Українки

25 лютого виповнилося  145 років від дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки), видатної української письменниці, поетеси, перекладача, громадської діячки. 

З нагоди  визначної  дати  викладачі кафедри українознавства разом зі студентами спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» вирушили в літературно-музичну мандрівку під назвою «Дочка України – Леся Українка», яку разом із колективом організувала  завідувач  бібліотеки-філії №7 ЦБС для дітей. Після закінчення  заходу студенти ознайомилися з книжковою виставкою «Співоча душа України».

 

Під час  уявної мандрівки глядачі дізналися багато цікавих фактів про  життя та творчість Лесі Українки, зачарувалися піснями на її вірші, пройнялися зворушливою атмосферою заходу. На фоні  чудових декорацій   майже справжнього  лісу  присутні, затамувавши подих, слухали уривок з драми-феєрії «Лісова пісня» – один з найкращих поетичних творів світової літератури.

202 роки від дня народження Тараса Шевченка

9 березня  минуло 202 роки від дня народження видатного українського поета, художника, прозаїка, драматурга, політичного та громадського діяча, основоположника нової української літератури Тараса Григоровича Шевченка. Його життєвий і творчий шлях сповнений не лише любові до України, а й готовності втілювати цю любов у реальних справах служіння рідній землі.

Тарас Шевченко  виявися не лише генієм, а й пророком, який передбачив у віршах довгу боротьбу України за свою свободу і незалежність. 

Чудово сказав Іван Франко про значення Тараса Шевченка та його безсмертної творчої спадщини: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, свіжі і вільні шляхи професорам та книжним ученим».

Шевченко й сьогодні сучасний: його твори, пройняті демократичними ідеями, набули популярності серед широких народних мас. Його заклик до братерства й любові, до правди й справедливості, а над усе – до волі має всесвітнє значення.

Завжди Шевченкове свято єднає всіх українців, незалежно від місця  проживання. Твори великого українця відомі сьогодні в багатьох країнах світу. У багатьох українських містах пройшли заходи, присвячені пам᾽яті Шевченка.

У нашому університеті з нагоди дня народження Т.Г.  Шевченка доцент кафедри українознавства Шабуніна В.В. організувала виставку студентських стіннівок «Думи Кобзаря живуть між нами». У заході взяли участь студенти гр. РА-14-1, РА-14-2, КН-14-1, І-14-1, АК-14-1, ЕМХ-14-1, ЕТ-14-1, ОА-14-1, МК-14-1, ЕП-14-1, ТР-14-1, ФК-14-1, МН-14-1, ДЗ-14-1, ФІЛ-14-2. У стіннівках студенти віддзеркалили різні аспекти життєвого і творчого шляху Кобзаря, зокрема пригадали його боротьбу, любов до Батьківщини та жертовність заради неї.

 

Кращими визнані стіннівки гр.ДЗ-14-1 (Берт Д., Гензерська Є., Гречин  І., Касян Г.), МН-14-1 (Лопата Д., Худієнко К.), АК-14-1 (Копаєвич О, Данченко Ю., Єременко С.), ЕМХ-14-1 (Рибак Ю., Подтикан О., Гавриленко Н.).

 

9 листопада – День української писемності та мови.

Це свято було встановлене в 1997 році указом Президента України на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства й відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов'янської писемності Кирила й Мефодія, першого українського історика,     видатного письменника та мислителя, ченця Києво-Печерської лаври. Відповідну постанову прийняла Верховна Рада України. Дослідники вважають, що саме з Нестора Літописця починається писемна українська мова.

З нагоди свята доцент кафедри українознавства Шабуніна В.В. організувала виставку студентських стіннівок «Єдиний скарб у тебе – рідна мова». У заході взяли участь студенти гр. РА-14-1, ТР-14-1, ЕМХ-14-1, МН-14-1, КН-14-1, І-14-1, МБ-14-1, ТТ-14-1, СІ-14-1, ЕП-14-1, ФК-14-1, ДЗ-14-1, ДЗ-13-1, ФІЛ-13-1, ФІЛ-14-1 та інші.

Ми переконані, що не лише у день свята, а щоденно кожен громадянин нашої держави має пам’ятати: мова – найбільший скарб будь-якого народу. Тисячоліттями, віками, роками плекала її земля предків, передавала з покоління в покоління, вкладаючи дедалі більше народну душу й водночас формуючи її. Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що занепад мови – це зникнення нації. Якщо ж мова стає необхідною і вживається насамперед національною елітою, то сильною й високорозвиненою стає нація та держава.

30.09.2015 року студенти ІІІ курсу разом з асистентом кафедри українознавства Василенко Д. П. відвідали виставку Спілки художників України, що проходила в Кременчуцькій художній галереї.

Відпочинок на природу зі студентами

Продовжуючи добру традицію відпочинку на природі викладачі кафедри українознавства з великим задоволенням організували виїзд на природу зі студентами першого курсу групи ДЗ-14-1.

Прекрасно провели час як студенти, які набули навичок у приготуванні каші на вогнищі, так і викладачі, які позмагалися зі студентами у волейбол та футбол.

Поїздка на Черкащину.

13 квітня 2013 студенти спеціальності "Документознавство та інформаційна діяільність" розом з завідувачем кафедри українознавства Маслаком В. І. відвідали екскурсією історичні міста Черкащини: Чигирин, Суботів, Холодний яр.

 

Кафедра українознавства

Культурне життя

 

 

А. С. Макаренко – людина, педагог, письменник

У межах проекту «Видатні земляки» викладачами кафедри українознавства спільно з працівниками Центральної міської бібліотеки для дорослих імені Максима Горького 21 березня було проведено урочистий вечір «А. С. Макаренко: людина, педагог, письменник», присвячений 125-річниці від дня народження.

А. С. Макаренко – педагог світового рівня, до діяльності якого неоднозначно ставилися у різні часи. Він відчув і байдужість, і абсолютне заперечення своєї методики, і визнання, і забуття… Незважаючи на те, що непересічна людина реалізувалася і як письменник, автор усесвітньо відомого твору «Педагогическая поэма», проте головною справою свого життя він вважав педагогічну діяльність.

Свої педагогічні зусилля А. С. Макаренко спрямував на перевиховання й адаптацію безпритульних дітей, що переважно мали кримінальне минуле, і досяг визначних успіхів у своїй справі, відкриваючи їм шлях у нормальне життя. Так, наприклад, жоден із його вихованців у майбутньому не порушив закон, усі отримували освіту.

Педагогічний досвід нашого земляка даремно забутий, адже зараз стільки ж безпритульних, асоціальних дітей, як і за часи діяльності великого педагога. Можливо, нашим можновладцям і педагогам варто звернутися до унікальних надбань А. С. Макаренка…

            Ця людина була унікальною, адже мало хто в історії педагогіки зумів досягти таких унікальних результатів, як наш земляк.

Студенти груп ВС-12-1, ДЗ-12-1

 

Кафедра українознавства є однією з наймолодших в КрНУ імені Михайла Остроградського, але її корені сягають основ виникнення сучасного університету. Джерелами нового структурного підрозділу університету стали кафедра СПН та кафедра української та російської мов.

24 грудня 1990 року наказом ректора Харківського політехнічного інституту була створена кафедра Соціально-політичних наук, викладачі якої читали історичні, філософські та соціально-політичні науки. Очолював кафедру СПН кандидат історичних наук професор О. І. Осташко. Колектив кафедри посідав одне з чільних місць в університеті за кількістю публікацій, монографій, захистів кандидатських дисертацій.

З 1992 року на кафедрі діяла аспірантура з історії України, яку закінчили 7 аспірантів, 5 із них — В. І. Маслак, В. О. Крот, С. І. Нестуля, П. А. Стегній, Т. М. Плаксій успішно захистили дисертації. У 1998 році на кафедрі відкрита докторантура з історії України, яку закінчила професор Г. Т. Капустян.

З розвитком навчального закладу та новим загальнодержавним курсом в питаннях громадянської освіти й становлення української нації, в університеті виникла потреба структурної реорганізації бази викладання гуманітарних дисциплін.

5 листопада 2001 року вийшов наказ ректора № 188-1 «Про реорганізацію кафедр». У наказі наголошувалось реорганізації кафедр української та російської мов і соціально-політичних наук. У зв’язку зі зміною і розширенням профілю навчально-виховної діяльності перейменувати кафедру української та російської мов на кафедру українознавства.

З 2001 по 2003 рік кафедру українознавства очолював професор О. І. Осташко, який вніс великий вклад у її становлення та розвиток, ініціював створення аспірантури, активно працював над розвитком іміджу нової структурної одиниці.

З 2003 року кафедру очолює кандидат історичних наук, доцент Володимир Іванович Маслак. Сьогодні на кафедрі працюють 15 викладачів: 3 професори, 10 доцентів, 2 викладачі.. Також на кафедрі українознавства закріплені 3 аспіранти, які в майбутньому планують захищати свої кандидатські дисертації.

 

Кафедро повністю матеріально забезпечені новітніми комп’ютерами, мультимедійною технікою, за допомогою якої викладачі кафедри проводять свої заняття

З 2005 року кафедра стала випускаючою і почала готувати фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», а вже з 2008 почалася підготовка фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст» за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність».

 

Завідувач кафедри   к. і. н., доцент Маслак В. І.
Завідувач кафедри к. і. н., доцент Маслак В. І.